Strona klubowa
 
             

 
Jubileusz 45 - lecia klubu
 
     Rok 2012 był dla Klubu Literackiego "€žNa Wyspie"€ rokiem 45 -€ lecia istnienia. Na październikowe popołudnie 1967 r. w ówczesnej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej z inicjatywy Anny Chodorowskiej, spotkała się grupa ludzi próbujących pisać lub mających już pewne osiągnięcia w tej dziedzinie, a także tych, którzy nie uprawiając twórczości literackiej byli szczególnie zainteresowani literaturą. To na tym spotkaniu zrodził‚ się pomysł‚ utworzenia klubu literackiego, który działa do dzisiaj.
     Rok jubileuszowy rozpoczęliśmy koncertem poetyckim, specjalnie przygotowanym z tej okazji. A oto co pisano o nim na świnoujskim portalu internetowym iświnoujście.

 
 
 

     Koncert jubileuszowy pt. "€žPoezja jest w nas"€ był‚ głównym punktem obchodów jubileuszu. W sobotę, 17 marca sala teatralna Miejskiego Domu Kultury zapełniła się widzami w bardzo różnym wieku. I każdy znalazł‚ coś dla siebie. Liryczne teksty podano w ostrej rockowej oprawie "€žThe Chronology"€, z mistrzowskim podkładem fortepianu albo klasycznym -€ zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia pod kierownictwem Krzysztofa Naklickiego. Po koncercie w galerii "€žART"€ MDK odbyło się rodzinne spotkanie klubowiczów i przyjaciół. Idea poetyckiego koncertu z okazji 45 rocznicy istnienia klubu zrodziła się przy okazji współpracy, jaką poeci "€žNa Wyspie"€ nawiązali z I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi. im. Mieszka I. Pomysł‚ dojrzewał‚ w rozmowach poetki "€žNa Wyspie"€ Beaty Wołoszyn z polonistką I L.O - Iwoną Dominiak. To właśnie Beata jest autorką większości tekstów. Z czasem w projekt zaangażował‚ się także Zespół Szkół Publicznych nr 4. Całość reżyserowały Iwona Dominiak, Barbara Piekielska i Magdalena Szubartowska.
 
 
 
   Spektakl opowiada o dylematach młodych ludzi zmuszonych wybierać pomiędzy własną wrażliwością, a byciem w szarej masie. W świecie, który najchętniej wyrównałby wszystkich do jednego poziomu, zaszufladkował‚ i nie pozostawił‚ miejsca na uczucia, młodzi przeżywają swoje pierwsze sympatie, zakochania i próbują szukać dla nich słów. Tak rodzi się poezja. Odkrycie pierwszych prób literackich powoduje szok rodziców jednak przecież i oni kiedyś chwytali za pióro. Poezja może, więc stać się nie tylko wyrazem młodzieńczego buntu, ale też czymś, co jednoczy pokolenia. To właśnie Beata jest autorką większości tekstów. Z czasem w projekt zaangażował‚ się także Zespół Szkół Publicznych nr 4. Całość reżyserowały Iwona Dominiak, Barbara Piekielska i Magdalena Szubartowska. Koncert miał‚ także multimedialną oprawę. Teksty wyświetlane były na specjalnie przygotowanych slajdach. Obok Beaty Wołoszyn, Krzysztofa Naklickiego i "€žThe Chronology"€ zaprezentowano kompozycje Radka Dobke, Oliwii Sołtyk i Daniela Zyzika. Szczególnie warta odnotowania jest obecność tego ostatniego.
 
 
  Daniel Zyzik to znany już w światku muzycznym pianista młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Częstochowie. Daniel Zyzik akompaniował‚ nie tylko wykonawcom na scenie MDK. Muzyk wziął‚ także udział‚ w drugiej, nieoficjalnej już części jubileuszowego spotkania. Rozpoczęło się ono zaraz po koncercie w galerii "€žART"€ Miejskiego Domu Kultury. Tort (a nawet dwa torty!!!) podzielony został‚ pomiędzy klubowiczów, którzy zaprosili do galerii osoby bliskie swemu sercu; przyjaciół‚ i rodziny. Było nawet wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gościa. Rozmawiano nie tylko o poezji. Koncert "€žPoezja jest w nas"€ członkowie klubu uznali za udany przede wszystkim ze względu na fakt, że potrafił‚ przyciągnąć ludzi w różnym wieku o bardzo różnych zainteresowaniach. To wyraźny znak, że każdy z nas potrzebuje w życiu także odrobiny liryki, romantyzmu, zamyślenia. Ale i pogody ducha. Bo choćby najbardziej "€žjesienna"  to poezja na wyspie pozostaje pełna radości życia i optymizmu. I zdolna jest tym optymizmem zarażać.
 
 
 
I za to właśnie poetom "€žNa Wyspie"€ž dziękujemy, życząc kolejnych udanych jubileuszy!
 
Więcej zdjęć z jubileuszu znajdziecie Państwo w galerii
 
oraz na stronie tygodnika
 
 
Jubileusz na filmie :
 
                                                                                                                                                                          Koncert I