Strona klubowa
 
             

 

50 lat klubu „Na Wyspie”: gratulacje, spektakl i tomik w prezencie

  Klub Literacki „Na Wyspie”, założony w 1967 roku przez świnoujską poetkę Annę Beatę Chodorowską, świętował w minioną sobotę pięćdziesięciolecie działalności. Obchody jubileuszu zyskały niezwykłą oprawę. Główna uroczystość odbyła się w sobotę 25 listopada. Sala teatralna Miejskiego Domu Kultury wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Zaproszenie na jubileuszowy spektakl przyjęli prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie Leszek Dembek. Przypomnijmy, że prezydent Świnoujścia objął obchody jubileuszu swoim patronatem.
 
 

Gości powitał prezes Klubu „Na Wyspie” Maciej Napiórkowski. Podkreślił, że Klub Literacki „Na Wyspie” o wiele lat wyprzedził uczestników 30 sesji UNESCO, której uczestnicy już 19 lat temu postanowili dać nowy impuls, aby docenić poezję. Pomysł członków UNESCO realizujemy w Świnoujściu już pół wieku! - podkreślił. Prezes przypomniał sukcesy, jakie klub odnotował na tym polu w ciągu ostatnich miesięcy. Nasi literaci byli m.in. współorganizatorami Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji – cyklu firmowanego przez Związek Literatów Polskich, aktywnie angażowali się w transgraniczną współpracę w dziedzinie popularyzacji literatury i wspólne projekty takie, jak Uznamski Tydzień Literatury (Usedomer Literatur Tage). Klub wykorzystał także dla promocji poezji możliwości jakie przyniosła współpraca z festiwalem FAMA , a podpisana umowa o partnerstwie była oficjalnym potwierdzeniem tych wspólnych działań. Przede wszystkim jednak poeci „Na Wyspie” są aktywni i widoczni w mieście. Z kagankiem poezji docierają do wszystkich zamieszkałych zakątków naszych wysp. Organizują spotkania z poezją dla dorosłych, w atrakcyjnych formach zachęcają do obcowania z wierszem najmłodszych; w szkołach i przedszkolach.

W ciągu ostatnich miesięcy, klub „Na Wyspie” dołączył do grona grup literackich aktywnie i w sposób niekonwencjonalny promujących poezję. Akcje takie jak „Słowa na wiatr”, czy spotkania autorskie w ramach wiosny poezji, odbiły się echem daleko poza miastem.

Klub Literacki to dar dla Świnoujścia, który pozostawiła swemu miastu jego, najbardziej uznana jak dotąd poetka – Anna Beata Chodorowska. Do dziś jej zauroczenie miastem między wodami jest jak bakcyl, którego „łapią” kolejne pokolenia twórców „Na Wyspie”. Do dziś dobrym duchem klubu pozostaje syn Pani Ani – Dobrosław. Klubowicze zawdzięczają mu nie tylko wspomnienia, ale także wciąż odkrywane nowe zapiski swojej założycielki, jej widzenie świata i poezji. Z Dobrosławem, który- gdy tylko może jest na klubowych spotkaniach powraca klimat pierwszych spotkań „Na Wyspie”. Tamte pierwsze lata związały świnoujskich literatów z Biblioteką Miejską.     I do dziś klub w bibliotece jest widoczny. Spotkania z poezją weszły tu na stałe do kalendarza. Podziękowania dla dyrektor Bożeny Łukaszewskiej i jej pracowników były więc jak najbardziej uzasadnione.
 
 

Ale podziękowania należały się tego dnia przede wszystkim naszym poetom. Za talent, którego nie chowają do szuflady lecz dzielą się nim z mieszkańcami i wzruszenia, którymi nas obdarowują, za wrażliwość, którą zarażają słuchaczy, również tych najmłodszych, którzy-być może- dzięki nim-kiedyś także odkryją w sobie poetów. Prezydent Świnoujścia, w specjalnym liście gratulacyjnym życzył członkom klubu m.in. by ich „twórczość miała dalej tak donośny głos, aby powstawały kolejne tomiki wierszy, nad którymi będzie mógł pochylić się każdy i zatrzymać czas...”.

O świnoujskich poetach nie zapomniał także dyrektor Miejskiego Domu Kultury Ryszard Kowalski, który na pamiątkę jubileuszu pozostawił klubowiczom pamiątkę z przesłaniem Cypriana Kamila Norwida: „Z rzeczy tego świata  pozostaną tylko dwie, dwie tylko:poezja i dobroć… i więcej nic… /…/
 
 

No i właśnie. Pozostanie kolejna jej porcja. Na zakończenie uroczystości na sali pojawiła się niespodzianka dla klubowiczów. Prezydent miasta osobiście wręczył, „pachnące jeszcze drukiem” najnowsze tomiki Klubu Literackiego „Na Wyspie”. To zbiór poezji zatytułowany „Za parawanem uczuć”. Zawiera wiersze w większości nawiązujące do nadmorskich klimatów miasta. Uzupełnieniem poezji w tym wydawnictwie są zdjęcia świnoujskich fotografów przedstawiające nadmorskie pejzaże Świnoujścia. Wydawnictwo powstało przy wsparciu miasta. Nad projektem czuwali bezpośrednio zastępca prezydenta Paweł Sujka. A jego realizację pilotowały Wioleta Samitowska - Naczelnik wydziału Kultury Promocji i Turystyki oraz Monika Dendor inspektor ds. promocji tegoż wydziału. 

Na pierwszych egzemplarzach tomiku znalazły się osobiste dedykacje Prezydenta Miasta dla członków klubu „Na Wyspie”: Ewy Bugajnej, Alfredy Ferschke, Janiny Garczyk, Anny Kamińskiej-Szpachta, Ireny Kozyra, Doroty Lisickiej, Janiny Miecznik, Barbary Milewskiej, Macieja Napiórkowskiego, Teresy Niezgodzkiej, Reginy Orzechowskiej, Mai Piórskiej, Elżbiety Post, Edyty Rozenfeld, Aleksandry Schmitt, Haliny Stawickiej, Roberta Świrgonia, Ewy Truskolaskiej oraz Beaty Wołoszyn.

 
Tomik nie był jedynym prezentem urodzinowym. Zaraz po zakończeniu części oficjalnej 50-lecia, na scenie sali teatralnej MDK pojawili się aktorzy z O!środka Działań Teatralnych MDK oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I-go. Po wielu tygodniach żmudnych prób zespół pod kierunkiem Anety Kruk (MDK) oraz Iwony Dominiak (L.O. im. Mieszka I-go) zaprezentował spektakl słowno - muzyczny zatytułowany „Za parawanem tajemnic”. Kanwą scenariusza, który napisała Beata Wołoszyn, stały się teksty Anny Beaty Chodorowskiej. Spektakl mógł być ucztą zarówno dla miłośników pięknego słowa jak i cudownej muzyki. Oprawę muzyczną spektaklu stworzył bowiem najlepszy na wyspach specjalista od elektronicznych instrumentów klawiszowych - Daniel Zyzik. Spektakl nie był krótki jednak widownia pozostawała niemal pełna do ostatniego akordu, a wykonawcy zasłużyli na owację i kwiaty.
 

 
Klub Literacki wkracza w drugie pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Wkracza doceniony i zauważony. Także poza miastem. W trakcie jubileuszu, o głos poprosił także prezes oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie. Leszek Dembek podkreślił aktywność Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Decyzją zarządu Związku prezes klubu Maciej Napiórkowski wyróżniony został medalem „Gloria Cultura” za wybitne zasługi w dziele upowszechniania literatury, w szczególności poezji, w regionie Zachodniopomorskim.
 
 
Relacja filmowa w zakładce Nasza Filmoteka
 
Jubileusz 45 - lecia klubu
 
     Rok 2012 był dla Klubu Literackiego "€žNa Wyspie"€ rokiem 45 -€ lecia istnienia. Na październikowe popołudnie 1967 r. w ówczesnej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej z inicjatywy Anny Chodorowskiej, spotkała się grupa ludzi próbujących pisać lub mających już pewne osiągnięcia w tej dziedzinie, a także tych, którzy nie uprawiając twórczości literackiej byli szczególnie zainteresowani literaturą. To na tym spotkaniu zrodził‚ się pomysł‚ utworzenia klubu literackiego, który działa do dzisiaj.
     Rok jubileuszowy rozpoczęliśmy koncertem poetyckim, specjalnie przygotowanym z tej okazji. A oto co pisano o nim na świnoujskim portalu internetowym iświnoujście.

 
 
 

     Koncert jubileuszowy pt. "€žPoezja jest w nas"€ był‚ głównym punktem obchodów jubileuszu. W sobotę, 17 marca sala teatralna Miejskiego Domu Kultury zapełniła się widzami w bardzo różnym wieku. I każdy znalazł‚ coś dla siebie. Liryczne teksty podano w ostrej rockowej oprawie "€žThe Chronology"€, z mistrzowskim podkładem fortepianu albo klasycznym -€ zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia pod kierownictwem Krzysztofa Naklickiego. Po koncercie w galerii "€žART"€ MDK odbyło się rodzinne spotkanie klubowiczów i przyjaciół. Idea poetyckiego koncertu z okazji 45 rocznicy istnienia klubu zrodziła się przy okazji współpracy, jaką poeci "€žNa Wyspie"€ nawiązali z I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi. im. Mieszka I. Pomysł‚ dojrzewał‚ w rozmowach poetki "€žNa Wyspie"€ Beaty Wołoszyn z polonistką I L.O - Iwoną Dominiak. To właśnie Beata jest autorką większości tekstów. Z czasem w projekt zaangażował‚ się także Zespół Szkół Publicznych nr 4. Całość reżyserowały Iwona Dominiak, Barbara Piekielska i Magdalena Szubartowska.
 
 
 
   Spektakl opowiada o dylematach młodych ludzi zmuszonych wybierać pomiędzy własną wrażliwością, a byciem w szarej masie. W świecie, który najchętniej wyrównałby wszystkich do jednego poziomu, zaszufladkował‚ i nie pozostawił‚ miejsca na uczucia, młodzi przeżywają swoje pierwsze sympatie, zakochania i próbują szukać dla nich słów. Tak rodzi się poezja. Odkrycie pierwszych prób literackich powoduje szok rodziców jednak przecież i oni kiedyś chwytali za pióro. Poezja może, więc stać się nie tylko wyrazem młodzieńczego buntu, ale też czymś, co jednoczy pokolenia. To właśnie Beata jest autorką większości tekstów. Z czasem w projekt zaangażował‚ się także Zespół Szkół Publicznych nr 4. Całość reżyserowały Iwona Dominiak, Barbara Piekielska i Magdalena Szubartowska. Koncert miał‚ także multimedialną oprawę. Teksty wyświetlane były na specjalnie przygotowanych slajdach. Obok Beaty Wołoszyn, Krzysztofa Naklickiego i "€žThe Chronology"€ zaprezentowano kompozycje Radka Dobke, Oliwii Sołtyk i Daniela Zyzika. Szczególnie warta odnotowania jest obecność tego ostatniego.
 
 
 
 
  Daniel Zyzik to znany już w światku muzycznym pianista młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Częstochowie. Daniel Zyzik akompaniował‚ nie tylko wykonawcom na scenie MDK. Muzyk wziął‚ także udział‚ w drugiej, nieoficjalnej już części jubileuszowego spotkania. Rozpoczęło się ono zaraz po koncercie w galerii "€žART"€ Miejskiego Domu Kultury. Tort (a nawet dwa torty!!!) podzielony został‚ pomiędzy klubowiczów, którzy zaprosili do galerii osoby bliskie swemu sercu; przyjaciół‚ i rodziny. Było nawet wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gościa. Rozmawiano nie tylko o poezji. Koncert "€žPoezja jest w nas"€ członkowie klubu uznali za udany przede wszystkim ze względu na fakt, że potrafił‚ przyciągnąć ludzi w różnym wieku o bardzo różnych zainteresowaniach. To wyraźny znak, że każdy z nas potrzebuje w życiu także odrobiny liryki, romantyzmu, zamyślenia. Ale i pogody ducha. Bo choćby najbardziej "€žjesienna"  to poezja na wyspie pozostaje pełna radości życia i optymizmu. I zdolna jest tym optymizmem zarażać.
 
 
 
I za to właśnie poetom "€žNa Wyspie"€ž dziękujemy, życząc kolejnych udanych jubileuszy!
 
Więcej zdjęć z jubileuszu znajdziecie Państwo w galerii
 
oraz na stronie tygodnika
 
 
Jubileusz na filmie :
 
                                                                                                                                                                          Koncert I